Aktualności
Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem? | premiera „Hamleta”
13/04/2025
Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem na elsynorskim dworze? Jan Englert wieńczy dwadzieścia osiem sezonów swojej pracy artystycznej w Teatrze Narodowym przedstawieniem Hamleta Williama Shakespeare’a. Premiera odbyła się 12 kwietnia w Sali Bogusławskiego.
Opowieść o manipulacji i wątpliwości, oszukiwaniu innych i oszukiwaniu siebie, piętrowych kłamstwach i ludzkim zagubieniu, chwiejności przechodzącej w zdecydowanie i na odwrót. Na elsynorskim dworze złudzenia traci się szybko, uczucia nicuje i zszywa na nowo, a pierwszą ofiarą zawsze pada uczciwość. „O, to jest pozór – to, co się «wydaje»! / To – można udać, odegrać jak aktor, / To tylko stroje i przebrania bólu” – powie Hamlet. Co jest więc tutaj prawdą, co fałszem, co pozorem? Czy wierzyć duchom przodków? I czy wierzyć komukolwiek? Kto manipuluje, kto szuka prawdy, a kto łudzi się, że jej szuka? I czy ktoś w ogóle jest godny współczucia?
Przedstawieniem Hamleta Jan Englert wieńczy dwadzieścia osiem sezonów swojej pracy artystycznej w Teatrze Narodowym. Z dramatem Shakespeare’a zmierzył się już po raz kolejny. W Teatrze Telewizji grał tytułową rolę w przedstawieniu przygotowanym w 1974 roku przez Gustawa Holoubka, w 1985 roku Hamleta reżyserował, a wiele lat później, w roku 2019, był Duchem Ojca Hamleta w spektaklu w reżyserii Michała Kotańskiego.
„Dzieło Szekspira ma tak istotną pozycję w historii teatru, iż do legendy przeszły nawet inscenizacje, które się nie odbyły – pisze Wojciech Majcherek w tekście Hamlet zawsze współczesny zamieszczonym w programie przedstawienia. – Hamleta planował Stanisław Wyspiański na prośbę wielkiego aktora, Kazimierza Kamińskiego, odtwórcy roli Stańczyka w prapremierze Wesela. Rozważania Wyspiańskiego zaowocowały rozprawą Studium o Hamlecie, a w niej zdaniem, które sprawiło, że Hamlet jak żadna inna postać światowej literatury stał się naszym bohaterem narodowym: „W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce do myślenia”. Kamiński po zapoznaniu się ze Studium zrezygnował z grania Hamleta. Studium tymczasem zyskało status traktatu o sztuce teatru, inspirującego dla twórców polskiej sceny XX wieku. Nowe znaczenia sztuki Szekspira miało odkryć również przedstawienie Konrada Swinarskiego. Reżyser zaangażował do tytułowej roli aktora, który dopiero od trzech lat występował na scenie, Jerzego Radziwiłowicza. Próby przerwała tragiczna śmierć reżysera w katastrofie lotniczej, dokładnie pięćdziesiąt lat temu”.

Zdjęcie promocyjne spektaklu Hamlet. Fot. Maciej Landsberg, koncepcja: Elipsy
Hamlet Williama Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka i reżyserii Jana Englerta – autorem scenografii do przedstawienia jest Wojciech Stefaniak, kostiumy zaprojektowała Martyna Kander. Autorką muzyki jest Aleksandra Gryka, choreografię przygotował Tomasz Wygoda, za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska, za projekcje wideo – Jagoda Chalcińska. Układ pojedynku przygotował Przemysław Wyszyński.
Na scenie: Hugo Tarres (AT, gościnnie) w roli tytułowej, Helena Englert (gościnnie) jako Ofelia, Beata Ścibakówna jako Gertruda, Mateusz Kmiecik jako Klaudiusz, Cezary Kosiński jako Poloniusz, Przemysław Stippa w roli Horacja, Paweł Brzeszcz w roli Laertesa. Jako Rosencrantz występuje Sebastian Dela, jako Guildenstern – Piotr Kramer, w roli Voltemanda – Robert Jarociński / Hubert Paszkiewicz. Ozrykiem jest Bartłomiej Bobrowski, Królem-Aktorem – Jerzy Radziwiłowicz, Królową-Aktorką – Patrycja Soliman / Joanna Gryga. Jako Pierwszego Grabarza oglądamy Arkadiusza Janiczka, jako Drugiego Grabarza – Jakuba Gawlika. Marcellusem jest Marcin Przybylski, Bernardem – Henryk Simon, Fortynbrasem – Paweł Tołwiński. Jako Majordomus występuje Kacper Matula, Lucianus – Damian Mirga (gościnnie), Kapitana Wojsk – Mariusz Urbaniec (gościnnie), Francisco – Przemysław Wyszyński (gościnnie); w obsadzie także: Marek Burzyński, Ewelina Czarnocka, Jacek Czuba, Dominik Gańko, Patryk Koch, Waldemar Kowalski, Tomasz Kruczkowski, Sławomir Łoszewski, Maciej Łukaszek, Mateusz Mainhart, Michał Mamaj, Magdalena Markowska, Stefan Michalski, Krzysztof Nowicki, Piotr Nowakowski, Dariusz Osiadacz, Roman Rakowski, Mateusz Rosa, Sławomir Sęk, Andrzej Słomiński, Michał Suska, Łukasz Szczotkarz, Bartłomiej Szymański, Michał Ulejczyk, Wojciech Wawer, Mansour Zare, Tomasz Zawadzki.
premiera: 12 kwietnia 2025, godz. 19:00, Sala Bogusławskiego
HAMLET | zapowiedź
◊ Hamlet: Hugo Tarres
◊ Ofelia: Helena Englert
◊ Klaudiusz: Mateusz Kmiecik
◊ Horacjo: Przemysław Stippa
◊ Gertruda: Beata Ścibakówna
◊ Guildenstern: Piotr Kramer
◊ Rosencrantz: Sebastian Dela
◊ Laertes: Paweł Brzeszcz
◊ Poloniusz: Cezary Kosiński
Kolejne zaplanowane przedstawienia:
13 kwietnia, godz. 18:00 | Pokaz mistrzowski w ramach XXXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
15, 16, 17 kwietnia, godz. 19:00
7, 8, 9 maja, godz. 19:00
4, 5, 25, 26 czerwca, godz. 19:00
Beata Ścibakówna (Gertruda), Helena Englert (Ofelia), Piotr Kramer (Guildenstern), Mateusz Kmiecik (Klaudiusz), Cezary Kosiński (Poloniusz) w Hamlecie Williama Shakespeare’a w reżyserii Jana Englerta. Fot. Marta Ankiersztejn
